top of page

SOMATIC DIALOGUE
s Berrak Yedek

“Když pracujeme sami se sebou, nerosteme, nevyvíjíme se, neděláme pokroky a nestáváme se lepšími a lepšími... jen se přibližujeme sami sobě... opravdu blízko a důvěrně, až se dokážeme cítit a vidět s přijetím a láskou. Vše, co potřebujeme, je v nás...”

SR-86.jpg

Somatický dialog je jemné cvičení těla a mysli v pohybu. Využívá vlídný a vědomý přístup k tělu a umožňuje mysli, aby s láskou doprovázela tělo a nechala se jím vyživovat. Prostřednictvím vedených tanečních improvizací a praktických technik mohou účastníci vstoupit do intimního dialogu se sebou samými i se světem, který je obklopuje.

Tato praxe v nás otevírá prostor, kde můžeme vstoupit do hlubokého naslouchání, objevit svůj vnitřní vesmír a přiblížit se svému fyzickému, emocionálnímu, smyslovému, jemnému a poetickému já.

berrak.jpeg

Berrak Yedek

Zakladatelka & ředitelka

Berrak je zakladatelka Limpid Works a autorka metody somatického dialogu (Somatik DiyalogTM). Má bohaté zkušenosti v oblasti tance, působila jako performerka, choreografka a taneční pedagožka. Již mnoho let se této metodě věnuje na soukromých lekcích i skupinových workshopech. V roce 2021 vytvořila a vedla první program pro facilitátory somatického dialogu, ve kterém v této oblasti vyškolila 13 nových facilitátorů. Ve vztazích ke svým klientům klade důraz na blízkost a otevřenost, a stejně tak u dlouhodobých pracovních vztahů. Ráda doprovází tvůrčí umělecký proces a spolupracuje s umělci jako jejich mentorka.

Některé oblasti Berražina zájmu, kromě jejího působení jako tanečnice:

 • taneční lektorka a kreativní konzultanta Konzervatoře Duncan Centre Praha, 2005-

  2010

 • spoluzakladatelka oboru Performing Arts Track na Istanbul Bilgi University a lektorka

  tvůrčího procesu a kompozice, 2007-2018

 • výzkumný a inscenační projekt o osmanských dvorských tancích a orientálním

  výrazu v taneční improvizaci (Taksim Müşterek 2009-2010, Taksim Taksim 2012-2014, Mahrem Taksim 2014).

 • příprava sólových vystoupení v taneční improvizaci (Woman and her Waves, 2015;

  Let me be, 2018)

 • tvorba Limpid Works (2018) a spolupráce se souborem Giving Voice (2019-2022)

Berrak se narodila v roce 1974 v Istanbulu, procestovala mnoho zemí, má velmi osobní vztah k jazykům, kulturám a literatuře, miluje vaření a hudbu. V současné době žije se svým manželem, dcerou a fenkou Gigi v Praze.

Co o somatickém dialogu íkají facilitátoi

PEDRO PRAZERES (Portugalsko)

More than a method, it’s a philosophy, a process, an art of living, a devotion.
Through dance, pleasure, joy and dedication, it takes you there, to the bone, to the spiritual, to the depth under the surface.
It’s something you care for daily. It’s the space in between that needs to be nourished and exercised. Something in constant evolution that only exists if you put loving energy into it.
It’s the Hug that embraces you and can allow Liberation.

LINA SJÖDIN (Švédsko)

Somatic Dialogues aims not to push the client into a certain state. It aims to give the time, space and environment to allow the client to be, and in his/her own time find the trust and motivation to meet him/herself and tune into the body and its need to feel well and be nourished. By being in the  Soft, Slow  and Small, we can gently create a relationship with the material body and step by step access the invisible parts of our body and feel ourselves. The aim is Muhabbet. A conversation where love flows. 

KATRIN KÖHLER (Německo)

Somatic dialogue is a dialogue between me and myself or me and another person/being with a holistic approach.

It works with movement-  and dance improvisation, exploring the connection of the various inner structures as well as with the floor and the space.

It is holistic because it involves the body, the breathing, the mind and our emotions.

www.jogakatrinkohler.cz

BUSE CETIN (Turecko)

Somatic Dialogue is a movement technique that uses the body as a channel for the experiences beyond the body. It is based  on simple exercises connecting you to your body and spine. Through this connection you connect to other bodies and spines.

Somatic Dialogue uses dance as a non-performative means, here you don’t need to perform anymore, but you have to be close and honest to yourself, to the moment and to your movement partner. If you lie in the movement, you will immediately feel the disconnection, and “togetherness” will not happen. That is why Somatic Dialogue is clear and creates a space where you cannot run away. It is pure togetherness.

www.busecetin.com

TOMAŠ JANYPKA (Slovensko)

The main purpose is to get to know your body better through dance. The cultivation of conscious movement develops a dialogue with oneself and opens up possibilities to work not only on the physical level but also on the nervous, sensual, emotional and memory levels.

Its activity opens up space for calming, listening, observing and relaxing. From this place you can create your own authentic dance, where there is no need to prove anything, just have time for yourself.

No dance experience is necessary, you just need to have the desire or even just a good frustration to change something. Then just have the courage to move from passivity to activity - action - work - discovery - fullness.

What is somatic dialogue?

What is somatic dialogue?

Přehrát video